Projektant polecił inne rozwiązanie dotyczące komina

Podczas projektowania naszego nowego domu, w biurze projektowym poruszono jedną ważną kwestię. Z początku postanowiliśmy zastosować standardowy projekt budynku jednorodzinnego, który można wybrać z katalogu projektów opracowanych przez firmę projektową. Koncepcja ta wydała się szczególnie atrakcyjna dla mnie i dla mojej żony. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, które można poświęcić na wykończenie mieszkania. I o wykończenie właśnie tutaj chodzi.

Standardowe wkłady nie zapewniają odpowiedniej ochrony

dobry wkład kominowy żaroodpornyFirma, która zajmowała się dla nas dostosowaniem standardowego projektu do naszych potrzeb zaoferowała nam wymianę części asortymentu. Sprawa dotyczyła przede wszystkim wkładu kominowego. Projektant zaproponował nam rozwiązanie inne niż to, które miało być zastosowane pierwotnie. Polecił nam on dobry wkład kominowy żaroodporny w miejsce zwykle instalowanego zwykłego wkładu. Dzięki temu ma zostać wydłużony czas eksploatacji komina bez konieczności dokonywania corocznych przeglądów instalacji. Po zastosowaniu takiego wkładu przegląd instalacji musi być wykonywany zaledwie raz na trzy lata co generuje dodatkowe oszczędności. Wkład taki co prawda jest trochę droższy niż zwykły, jednak jak zaznaczył projektant w chwili obecnej trwa nabór wniosków do programu państwowego, który dofinansowuje takie proekologiczne rozwiązania w kwocie nawet kilkudziesięciu procent wartości inwestycji. Jak się okazuje dzięki zastosowaniu żaroodpornego wkładu do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych gazów i pyłów. Dzięki temu środowisko naturalne jest mniej zanieczyszczone. Szczególnie ważne jest to w miejscach, w których może wystąpić zjawisko smogu.

Na szczęście nasz dom będzie znajdował się na działce pod dużym miastem dzięki czemu zamierzamy uniknąć złej jakości powietrza. W pobliżu mamy duży las dzięki czemu powietrze w naszej bezpośredniej okolicy jest dobrej jakości. Nie ma sensu tego zmieniać przez zastosowanie gorszej jakości wkładu do komina. W związku z tym zdecydowaliśmy się na opcję polecaną przez projektanta.